Blog psychologiczny

Kilka krótkich animacji, które pomogą ci budować pozytywne nastawienie do uczenia się

Wielu z nas poszukuje cudownych sposobów na to, jak zmotywować dziecko do nauki. Żyjemy w pośpiechu, więc i od metod motywowania oczekujemy szybkich i skutecznych efektów. Najlepiej w formie: wrzucę nagrodę, pojawi się chęć i wyleci konkretne działanie. Niestety (lub stety) ludzie nie działają jak automaty z kawą na wynos. Nawet jeśli metody motywowania za pomocą kija i marchewki działają na tu i teraz, to w długoterminowej perspektywie mogą przynosić więcej szkód niż korzyści.

W jaki sposób budować motywację dziecka? Przede wszystkim warto sobie samemu odpowiedzieć na pytanie o cele wychowawcze, jakie przed sobą stawiamy. Czy chcę, aby moje dziecko dostało piątkę ze sprawdzianu z matematyki, nawet kosztem tego, że za kilka lat będzie szczerze nie cierpieć tego przedmiotu? Czy może jestem wstanie odpuścić dobre stopnie, a w zamian skupić się na prawdziwych potrzebach dziecka (np. jego tempie pracy, własnych zainteresowaniach)?

Wspieranie motywacji  to zawsze proces długotrwały, nastawiony na dziecko, a nie na rezultaty czy osiągnięcia. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach, w których dostęp do wiedzy jest na wyciągnięcie przycisku w telefonie, powinniśmy inaczej spojrzeć na cele edukacji. Dla naszych dzieci cenniejszym zasobem będzie budowanie pozytywnego nastawienia do uczenia się przez całe życie, niż nalewanie w ich głowy informacji.

Jak wspierać pozytywne nastawienie do uczenia się? Jedną z metod jest budowanie nastawienia na rozwój (growth mindset). Profesor Carol Dweck radzi, żeby od najmłodszych lat pokazywać dzieciom, że uczenie się jest procesem, który zależy od naszego zaangażowania, pracy, stawianych sobie wyzwać. Każdy z nas może się rozwijać i uczyć, czerpiąc z tego ogromną radość i satysfakcję.

Uniwersytet Stanford przygotował ciekawy zestaw animacji dla uczniów, które zachęcają do wspólnej dyskusji nad nastawieniem do uczenia się. Filmiki mają polskie napisy.

Więcej o nastawieniu na rozwój znajdziesz też we wpisach:

Plastyczność inteligencji (fixed vs growing mindset)

Pochwały, które motywują

Jak dbać o motywację? Pielęgnuj w sobie odpowiednie nastawienie!

 

 

 

Więcej filmów z serii znajdziesz  : TU

 

 

 

 

 

 

 

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W zbroi złości

Złość to taka przewrotna emocja. Z jednej strony bardzo chcielibyśmy się jej pozbyć, a z drugiej tak trudno nam ją …

Pomóż dziecku budować jego program na szczęście

Czy zauważyliście, że nasz umysł przypomina trochę rzep, który mocno chwyta się wszystkiego, co negatywne? Co gorsza, …

Problem.

Do gabinetu psychologa rzadko przychodzi się samemu. Najczęściej w towarzystwie. Z jakimś Problemem. Ten Problem potrafi …