Blog psychologiczny

dziecięce emocje: poradnik dla rodziców

Pytacie często, jaką książkę mogłabym polecić dla rodziców, którzy chcieliby pomóc swoim dzieciom lepiej zrozumieć i poradzić sobie ze emocjami.  Najlepiej w formie poradnika: bez zbędnego psychologizowania, z konkretnymi radami i prostymi ćwiczeniami. Odpowiedź na to pytanie nie była prosta, bo do tej pory jedyną lekturę, którą mogłam wam polecić był poradnik, którego nakład został wyczerpany (a wydawnictwo dodruku nie planuje). Na szczęście od stycznia polski rynek wzbogacił się o solidną książkę w temacie dziecięcych emocji: Uważność i spokój żabki, autorstwa Eline Snel.

Przyznam szczerze, że wobec tego poradnika mogę nie być obiektywna. Techniki radzenia sobie z emocjami, które w nim znajdziemy opierają się w głównej mierze na mindfulness: “uważności, byciu tu i teraz” – a to są moje ulubione sposoby na bycie przy swoich emocjach. Na swoje usprawiedliwienie mogę tylko dodać, że są to sposoby, które na dzień dzisiejszyc swoją skuteczność mają potwierdzoną setkami (jeśli nie tysiącami) rzetelnych badań naukowych. Jeśli więc szukasz drogi na to, aby lepiej radzić sobie z emocjami i nauczyć tej umiejętności swoje dziecko. techniki mindfulness mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

“Uważność i spokój żabki” jest poradnikiem napisanym prostym, przejrzystym językiem. Znajdziecie w nim liczne, życiowe przykłady i konkretne, fajne ćwiczenia, które pozwalają nauczyć się być bliżej swoich emocji. Całość skierowana jest szczególnie dla rodziców dzieci w wieku 5-12 lat, ale do niektórych z polecanych ćwiczeń możemy zaprosić już mniejsze maluchy. Moim zdaniem “Uważność i spokój żabki” to świetna lektura dla wszystkich, którzy poszukują po prostu dobrej, solidnej lektury dotyczącej sposobów radzenia sobie emocjami.  Ćwiczenia zawarte w tej książce, chociaż dostosowane głównie dla dzieci, mogą okazać się prostymi i pomocnymi technika również dla dorosłych.

Dodatkowym atutem książki jest płyta CD, na której znajdziecie 11 świetnie nagranych ćwiczeń.

Na zachętę kilka cytatów z książki:

” Dzieci z natury są ciekawskie, mają duszę odkrywcy. I naturalną potrzebę uczenia się. Są też naturalnie uważne. Ale, podobnie jak dorośli, często bywają zestresowane, niespokojne, i rozkojarzone. Wiele dzieci zbyt wiele robi, a za mało po prostu jest. Stają się dorosłe, zanim mają tak naprawdę szansę pobyć dziećmi.”

” Nasz umysł jest jak wielka woda, morze albo ocean. Jak to na morzu, zdarzają się sztormy, burze, niepogoda czy silne słońce, zmieniające powierzchnię wody w kłębiące się, przerażające, wysokie fale albo gładką taflę, w której możesz przejrzeć się jak w lustrze. Tak samo jest z nami. Gwałtowne uczucia mogą pojawić się nagle, w każdej chwili. Dzięki temu, że nie strasz się ich odrzucać czy zmieniać tego, co się właśnie dzieje, uczysz się swojej “wewnętrznej pogody”.

” Trudne uczucia naprawdę nie istnieją. Trudno może być tylko z próbą poradzenia sobie z uczuciami i ze wszystkimi myślami czy zachowaniami, które z nich wynikają. Zwłaszcza gdy te uczucia są duże i ciężkie. Uczucie opowiada ci o tym, jak coś przeżywasz, a niekoniecznie o tym, co się dzieje. Sztuka polega na tym, żeby twoje dziecko nauczyło się obchodzić ze swoimi uczuciami.”

Książka “Uważność i spokój żabki”, Eline Snel, wyd. CoJaNaTo, 2015

strona internetowa uważność i spokój żabki

IMG_1907-2 IMG_1908-2 IMG_1909-2 IMG_1910-2

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pozwól mi płakać ze smutku i krzyczeć ze zranienia

Dziecięce emocje mają w sobie pewnego rodzaju czystość. Jak mały człowiek się smuci- to się smuci. Jak się złości- …

Emocje: ciekawostki, które pomogą ci je lepiej zrozumieć

Emocje to fascynująca sprawa! Dlatego dzisiaj chciałabym podzielić się z wami kilkoma ciekawostkami dotyczącymi świata …

Dziecięce emocje: pięć pułapek, w które najczęściej wpadamy

W tym artykule chciałabym podzielić się z wami najczęstszymi pułapkami, w które możemy wpaść, kiedy przychodzi mierzyć …