Blog psychologiczny

Rodzinna gra na długie, zimowe wieczory

To, że czas spędzony z naszymi dziećmi jest bardzo ważny dla ich rozwoju, wie każdy rodzic. Niestety bywa, że nawet jeśli jesteśmy razem, to jednak trochę osobno.

Banałem jest powiedzenie, że w udanym życiu rodzinnym liczy się nie tylko ilość, ale i jakość czasu, który ze sobą spędzamy. Chciałabym pokazać wam dzisiaj grę, która jest ciekawym pomysłem na to, jak można w fajny sposób zagospodarować rodzinne popołudnie lub wieczór.

Pytaki to gra, która przekonała mnie do siebie od razu. Przede wszystkim jest bardzo dobrze wydana- mój egzemplarz, pomimo intensywnego użytkowania zarówno w pracy, jak i w domu nadal wygląda jak nowy. W pudełku znajdziecie m.in czerwony woreczek z zestawem kart z pytaniami/zadaniami, kostki do gry ( w tym kostkę z emocjami! oraz zestaw edukacyjnych kart z emocjami. Mnie bardzo urzekł mały notesik o wdzięcznej nazwie ‘zapamiętnik’, w którym notuje się najważniejsze informacje o danym członku rodziny. Przyznam, że ten mały zeszycik często działa cuda- gdy dziecko widzi, że rodzic skrupulatnie zapisuje ważne komunikaty o jego przeżyciach czy potrzebach ( a potem je realizuje!), to czuje, że jest ważne, a to co mówi traktowane jest poważnie.

Jak sama nazwa wskazuje, Pytaki to gra, która opiera się w dużej mierze na zadawaniu pytań. Na okrągłych karteczkach znajdziecie zarówno proste pytania, jak te, czego druga osoba najbardziej lubi się uczyć czy jaka jest jej ulubiona potrawa, jak i wymagające więcej zaangażowania : w jaki sposób okazujesz miłość osobie siedzącej po twoje prawej stronie? Do tego wszystkiego dochodzą też zadania do wykonania jak np. zrobienie śmiesznej miny, którą powtórzą potem wszyscy pozostali gracze.

Ta gra to okazja do świetnej zabawy i poznania siebie nawzajem ( wierzcie mi, że niektóre odpowiedzi twojego dziecka, męża czy innego członka rodziny niejeden raz będą dla was zaskakujące), ale też świetne narzędzie edukacyjne dla rozwoju umiejętności komunikacyjnych i emocjonalnych.  W tym ostatnim sprawdzają się zwłaszcza zadania związane z wykorzystaniem kostki uczuć i edukacyjnych kart z emocjami- sama używam ich zarówno w domu, jak i w gabinecie.

Jeśli nie macie pomysłu na pomysł świąteczny dla kogoś od 4 do 104 roku życia, to polecam wam Pytaki.  Dadzą wam dużo radości i okazji do lepszego poznania się w czasie świątecznych i rodzinnych spotkań.

 

Pytaki to gra wydana przez wydawnictwo DOBRETO, opracowane przez Aleksandrę Sulej, aby pomóc budować lepsze relacje rodzinne i uczyć empatycznej komunikacji.

Gra Pytaki

 

pytaki gra

 

Pytaki gra

 

Pytaki gra

 

pytaki gra

1 Comment

 • Krystyna Dobrzeniecka

  A gdzie mozna nabyc taka gre?

 • Write a Comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  pozwól mi płakać ze smutku i krzyczeć ze zranienia

  Dziecięce emocje mają w sobie pewnego rodzaju czystość. Jak mały człowiek się smuci- to się smuci. Jak się złości- …

  Emocje: ciekawostki, które pomogą ci je lepiej zrozumieć

  Emocje to fascynująca sprawa! Dlatego dzisiaj chciałabym podzielić się z wami kilkoma ciekawostkami dotyczącymi świata …

  Dziecięce emocje: pięć pułapek, w które najczęściej wpadamy

  W tym artykule chciałabym podzielić się z wami najczęstszymi pułapkami, w które możemy wpaść, kiedy przychodzi mierzyć …