Blog psychologiczny

magiczny słoik, który uspokaja wzburzone emocje

Dzisiaj na blogu wpis, jakiego chyba do tej pory jeszcze nie było. Pomysł na zagospodarowanie zbędnego słoika. Który, jak się okazuje, może być przydatny nie tylko w wekowaniu przetworów na zimę. Możemy go również z powodzeniem wykorzystać, jako konkretne wsparcie w radzeniu sobie z emocjami. Brzmi ciekawie? Dla mnie tym bardziej, że przygotować ten magiczny słoik można już z dziećmi w wieku przedszkolnym, łącząc w ten sposób edukację psychologiczną z zabawą.
Do wykonania słoika będzie wam potrzebny:

  • pusty słoik (lub inne puste naczynie podobnej wielkości- dla młodszych lub bardziej impulsywnych dzieci warto poszukać naczynia z plastiku lub innego nietłoczącego się materiału. Jedynym wymogiem jest jego przezroczystość i szczelne zamknięcie)
  • ciepła woda (gorąca woda z kranu lub lekko wystudzona z zagotowanego czajnika)
  • brokatowe kleje ( w wersji bardziej skomplikowanej klej plus brokat) w różnych kolorach.
  • kilka kropel gliceryny

ewentualnie dla lepszego efektu:

  • dodatkowe drobinki brokatu ( wiórki, gwiazdki, opiłki itp)
  • barwniki do jedzenia
  • kropla mydła w płynie

Wykonanie:
Do słoika wlewamy ciepłą wodę, mniej więcej do 3/4 jego wysokości. Następnie wpuszczamy wybrane przez siebie kleje brokatowe ( ewentualnie dodatkowe drobinki brokatu). Idealnie, gdyby udało się wybrać trzy kolory: jeden z nich będzie odpowiadał myślom, drugi emocjom, trzeci zaś impulsywnym zachowaniom. Energicznie mieszamy roztworem, tak, aby brokatowy klej się rozpuścił. Dodajemy kilka kropel gliceryny ( plus ewentualnie jedną kroplę mydła w płynie). Jeśli chcemy, możemy zabarwić substancję barwnikiem do jedzenia. Całość jeszcze raz energicznie mieszamy i zamykamy słoik. Voilà!

Słoik, który właśnie otrzymaliście pomoże twojemu dziecku w zrozumieniu na czym polega zarządzanie (regulacja) swoich emocji:

 

Słoik ten pokaże ci, w jaki sposób działa twój umysł w sytuacji, w której doświadczyłeś jakiś silnych emocji. Taka sytuacja to na przykład moment, w którym ci czegoś zabroniłam, gdy pokłóciłeś się z kolegą, dostałeś złą ocenę w szkolę ( fajnie, żeby te sytuacje były zaczerpnięte z bezpośrednich doświadczeń dziecka). Pamiętasz, jak wtedy zareagowałeś?

Zobacz. Ten słoik napełniliśmy trzema różnymi klejami brokatowymi. Załóżmy, że ten o niebieskim kolorze obrazuje twoje myśli, które masz w głowie.  Ten czerwony, to różne emocje, jakie odczuwasz. A ten złoty, to te wszystkie zachowania, nad którymi czasami trudno zapanować.

Kiedy jesteś spokojny twój umysł wygląda jak ten słoik . Wszystko wydaje się być jasne, przejrzyste i spokojne. Panujesz nad swoimi emocjami, jesteś zadowolony. Łatwo ci się skupić na zabawie czy nauce, bez problemu dogadujesz się z rodzicami i kolegami.

Jednak w ciągu dnia zdarzają się takie momenty, które sprawiają, że twoje emocje i myśli zostają wzburzone ( poruszamy lekko słoikiem). Pokłóciłeś się z rodzeństwem, nauczyciel zwrócił ci uwagę, a może rodzice zabronili ci siedzieć przed komputerem ( poruszamy coraz mocniej słoikiem). Zobacz, co się wtedy dzieje. Twoje myśli, emocje i chęć zrobienia czegoś pod wpływem impulsu ( na przykład kapnięcia, uderzenia, popsucia czegoś) zaczynają dosłownie wirować. Tak, jak teraz szaleńczo wirują w tym słoiku. To wszystko tak mocno wypełnia i zalewa twój umysł, że dosłownie przestajesz jasno myśleć. Świat, który wcześniej było wyraźnie widać za szkłem słoika, znikł za grubą, szczelną warstwą wirującego brokatu. Podobnie dzieje się w takich sytuacjach w twoim umyśle. Pod warstwą wzburzonych myśli, emocji i impulsów znika zupełnie świat na zewnątrz, inni ludzie, ważne sprawy. Na pierwszym planie są wzburzone emocje i myśli.

Zobacz jednak, co się dzieje, jeśli przez chwilę poczekamy. Przyjrzyj się uważnie, jak te wszystkie drobinki brokatu zaczynają powoli opadać na dnie. Płyn znowu staje się przezroczysty. Podobnie jest z twoimi wzburzonymi myślami, emocjami i impulsami- jeśli tylko dasz sobie chwilę- one opadną, a ty na powrót poczujesz spokój i będziesz wyraźnie widział świat.

Czasem trudno jest się zatrzymać i uspokoić, gdy jesteśmy wzburzeni. Niektórzy biorą wtedy głęboki oddech, inni potrzebują pójść do swojego pokoju, aby się wyciszyć. Możemy spróbować różnych metod, które pozwalają się zatrzymać, aby wybrać taką, która będzie dla ciebie najlepsza.

Ten słoik również może być dla ciebie pomocny w inny sposób. Gdy będziesz czuł, że jesteś zdenerwowany, smutny albo coś się bardzo cię zezłości możesz wziąć słoik z półki, energicznie nim potrząsnąć i patrzeć, jak magiczne drobinki brokatu powoli opadają. Skupienie się na ich ruchu pozwoli twojemu umysłowi się wyciszyć i uspokoić.

 

 

magiczny słoik mindfulness

 

magiczny słoik mindfulness

 

magiczny słoik psychologia

 

magiczny słoik mindfulness psychologia

 

słoik mindfulness

 

słoik mindfulness psychologia

 

Wpisy, które mogą Ci się przydać:

Jak pomóc dzieciom radzić sobie z emocjami?

materiały dydaktyczne i gry do nauki o emocjach

dziecięce emocje: poradnik dla rodziców

Mózg w złości. Instrukcja obsługi

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pozwól mi płakać ze smutku i krzyczeć ze zranienia

Dziecięce emocje mają w sobie pewnego rodzaju czystość. Jak mały człowiek się smuci- to się smuci. Jak się złości- …

Emocje: ciekawostki, które pomogą ci je lepiej zrozumieć

Emocje to fascynująca sprawa! Dlatego dzisiaj chciałabym podzielić się z wami kilkoma ciekawostkami dotyczącymi świata …

Dziecięce emocje: pięć pułapek, w które najczęściej wpadamy

W tym artykule chciałabym podzielić się z wami najczęstszymi pułapkami, w które możemy wpaść, kiedy przychodzi mierzyć …