Blog psychologiczny

bajkoterapia z domowej biblioteczki

Dzisiaj krótki przegląd książek dla dzieci, które można z powodzeniem wykorzystać w bajkoterapii. Nie są to pozycje ściśle terapeutyczne, stworzone przez fachowców typu psycholog lub pedagog- co nie znaczy, że gorsze. Wprost przeciwnie. Doświadczenie pokazuje, że bajki terapeutyczne dedykowane dla dzieci i rodziców, które w zamyśle ich autorów mają pomagać w przepracowaniu jakiegoś problemu, często nie spełniają swojej funkcji.  Dlaczego tak się dzieje? Niestety, w moim odczuciu wiele tych książek pomimo swojego potencjału, napisana jest topornym językiem, kiepsko zilustrowana,  nudnawa w odbiorze. Dlatego czasem po prostu lepiej poszperać na półkach księgarni-  zwłaszcza w dziale z literaturą skandynawską napotkamy na nieprzebrane bogactwo materiałów do pracy z dzieckiem. Poniżej kilka moich sprawdzonych inspiracji, które są w biblioteczce mojej córki.

    1. Gdy rodzeństwo jest o siebie zazdrosne:

Słońce i księżyc, Khoa Le, wydawnictwo Wydawnictwo Olesiejuk

Słońce i Księżyc były siostrami, które wspólnie rządziły niebem. Od czasu do czasu były jednak o siebie zazdrosne.

Trudności z wychowaniem zgodnego rodzeństwa zaprzątają głowy wielu rodziców. Jak reagować, jak traktować dzieci, aby czuły się równie ważne i kochane?

Ta pięknie zilustrowana książka jest właśnie taką metaforą walki pomiędzy rodzeństwem o to, które z dzieci bardziej zasługuje na miłość i uwagę rodziców. Okazuje się, że pomimo tego, że Słońce i Księżyc są tak różne od siebie, to obie są równie ważne, kochane i potrzebne.

Według mnie to jedna z najlepszych pozycji o zazdrości pomiędzy rodzeństwem, jaką można znaleźć na półkach w księgarni (albo w supermarkecie, bo swoją kupiłam przypadkiem przy okazji zakupów spożywczych;)

 

2.  O tęsknocie za rodzicem:

Uśmiech dla żabki, Przemysław Wechterowicz i Emilia Dziubak, wydawnictwo Ezop

bajkoterapia gdy mama wraca do pracy

 

W tym samym czasie Mama Żabki krzątała się po sklepie, w którym pracowała. Doradzała w wyborze najsmaczniejszych serów, zachwalała nowy dżem poziomkowy i machała na pożegnanie zadowolonym klientom. W pewnym momencie poczuła drobne ukłucie w sercu. -Coś się stało moje Żabce- zaniepokoiła się.

Prędzej czy później w życiu każdego dziecka przychodzi moment, w którym rodzic ‘znika’ : wraca do pracy, wychodzi na zakupy, załatwia swoje sprawy. Separacja z najważniejszym opiekunem może być dla dziecka trudnym doświadczeniem, związanym z poczuciem smutku, lęku czy złości.

Książka pomaga poradzić sobie z tęsknotą za rodzicem i zrozumieć, że nawet jeśli mamy nie ma fizycznie obok, to nie znika ona na zawsze. Brak jej obecności w pobliżu nie znaczy, że mama troszczy się mniej, czy że dziecko stało się dla niej mniej ważne.  Bo przecież uśmiech mamy można mieć zawsze obok, w swoim serduszku.

Wzruszająca, pięknie zilustrowana opowieść dla dzieci i ich rodziców.

 

3. Gdy dziecko nie lubi owoców i warzyw:

Przekroje: owoce i warzywa, Agnieszka Sowińska, wyd. Nasza Księgarnia

co zrobić, aby dziecko polubiło owoce i warzywa

 

Na przykład Pektyna cały dzień uwija się i sprząta. Z kolei Białko roślinne to prawdziwy siłacz, choć czasem zdarza się mu też leniuchować. Magnez jest zawsze w dobrym humorze. Witamina A lubi o siebie dbać, a Witamina B długimi godzinami ślęczy nad książkami. Poza nimi są także Wapń, Potas, Likopen, Witamina E i C oraz wiele, wiele innych. Wszystkie bardzo ważne. To dzięki nim właśnie jedzenie owoców i warzyw wychodzi nam na zdrowie!

Nie zagwarantuję Ci, że dzięki tej książce twoje dziecko pokocha jedzenie owoców i warzyw, ale na pewno się nimi zaciekawi. A ciekawość to jeden z najlepszych motywatorów, jaki może zachęcić dziecko do przełamania w sobie niechęci do tych zdrowych przekąsek.

Gwarantuję, że wspólne czytanie i oglądanie tej książki do świetna i edukacyjna zabawa dla całej rodziny. U nas w domu w codziennym oglądaniu od kilku tygodni.

 

4.  O trudach poszukiwania przyjaciela:

Czy chcesz być moim przyjacielem? Eric Carle, wyd. Tatarak

bajkoterapia: poszukiwanie przyjaciela

Czy chcesz być moim przyjacielem? zagadnęła wielki zielony ogon. Nie-kłapnął krokodyl z ptaszkiem na grzbiecie. Przestraszona myszka pobiegła dalej.

Zabawy na podwórku, przedszkole czy szkoła to czas uczenia się bycia w relacji z rówieśnikami. Nawiązywanie kontaktów nie zawsze jest łatwe.  Oprócz wielu radości płynących z przebywania z rówieśnikami, dziecko czasem będzie musiało zmierzyć się również z poczuciem odrzucenia ze strony innych. Ktoś nie będzie chciał się z nim przyjaźnić, siedzieć w  ławce czy zaprosić na urodzinowe przyjęcie.

Mała myszka z książki Erica Carle nie poddaje się łatwo. Pomimo wielu niepowodzeń, niezrozumienia i odrzucenia ze strony innych zwierząt spotyka na swojej drodze ‘bratnią’ duszę. Pięknie zilustrowana, kartonowa książeczka dla najmłodszych i trochę starszych.

 

 

2 Comments

  • Kasia

    Mamy większość książeczek i są świetne 🙂 żabka rzeczywiście nas wspiera w rozstaniach, stamtąd zaczerpnęłam pomysł na wysyłanie uśmiechu synkowi na chmurkach 🙂 dla młodszych dzieci na rozstania z mamą polecam “zimowe popołudnie”, mało słów, piękne obrazy trafiające do małego serduszka 🙂

    • Joanna

      Zimowe popołudnie? Nie znam!:) Dzięki za inspirację, będę szukać tej książki

  • Write a Comment

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    pozwól mi płakać ze smutku i krzyczeć ze zranienia

    Dziecięce emocje mają w sobie pewnego rodzaju czystość. Jak mały człowiek się smuci- to się smuci. Jak się złości- …

    Emocje: ciekawostki, które pomogą ci je lepiej zrozumieć

    Emocje to fascynująca sprawa! Dlatego dzisiaj chciałabym podzielić się z wami kilkoma ciekawostkami dotyczącymi świata …

    Dziecięce emocje: pięć pułapek, w które najczęściej wpadamy

    W tym artykule chciałabym podzielić się z wami najczęstszymi pułapkami, w które możemy wpaść, kiedy przychodzi mierzyć …